תהליך הכתיבה

תהליך הכתיבה

תהליך כתיבת סיפור חיים הוא תהליך אישי עמוק ומרפא, הדורש התמסרות, אמון ופניות, הן מצד המספר/ת והן מצד המראיינת - הכותבת.

התהליך כולל את השלבים הבאים:

1. ראיון ושיחה - פגישה, רצוי שבועית, בבית הלקוח/ה. בפגישה זו אקשיב לסיפורכם האישי, אדובב ואשאל שאלות מנחות שיובילו אתכם אחורה בזמן, לתחנות ואירועים משמעותיים בחייכם. השיחה תתומלל על ידי במלואה. כל פגישה אורכת כשעתיים וחצי. כמות המפגשים תיקבע בהתאם להיקף העבודה.

2. כתיבה - בין פגישה לפגישה אעלה על הכתב את סיפור חייכם, כפי שעלה משיחותינו השבועיות, ואהפוך אותו לעלילה מרתקת, קולחת ורהוטה, תוך התאמה לקולכם האישי והייחודי.

3. תחקיר - העבודה תכלול תחקיר היסטורי מקיף, שיעניק לסיפורכם את ההקשר ההיסטורי בו הוא התרחש. התחקיר תורם לספר ממד רחב יותר ומסייע לקוראי הספר, לאורך הדורות, בהבנת הסיפור ומקורותיו.

4. ראיונות חיצוניים – במידת האפשר והצורך תכלול העבודה ראיונות עם אנשים נוספים שיכולים לתרום לספר, כמו בני משפחה או מכרים ותיקים.

5. איסוף חומרים - במקביל לתהליך הכתיבה נתחיל באיסוף חומרים – מסמכים, מכתבים, תעודות, אילן יוחסין, וכמובן תמונות מהאלבומים המשפחתיים. התמונות יעטרו את דפי הספר, יאירו וימחישו את סיפורכם בצורה האותנטית והטובה ביותר, וכידוע, "תמונה אחת שווה יותר מאלף מילים".

6. קריאה והערות - עם התקדמות הכתיבה, אעביר לכם את פרקי הספר לקריאה, על מנת שתוכלו להעיר את הערותיכם לכתוב ולהיות שותפים מלאים לתוצר הסופי.

7. בונוס – הגהה ועריכה ספרותית-מקצועית - בתום הכתיבה יעבור הטקסט לידי אמי, הסופרת יהודית רותם, לעריכה לשונית ולעריכת ליטוש נוספת של ספרכם על ידי סופרת מוערכת, עתירת ידע וניסיון.
8. עיצוב גרפי, הפקה והבאה לדפוס – שלבים אלה ניתנים לביצוע בליווי צמוד שלי, או באופן עצמאי על ידכם - לפי בחירתכם.

משך התהליך - תהליך הכתיבה נמשך בדרך כלל בין ארבעה חודשים לחצי שנה, אך לכל ספר ולכל מספר יש קצב משלו. בתחילת התהליך נקבע מסגרת זמן (משוערת) לסיום הכתיבה.מהי העלות של הוצאת ספר לאור?
זוהי "שאלת מיליון הדולר" שכולם רוצים עליה תשובה. צר לי לאכזב אתכם, אבל אין לכך תשובה קצרה ומוחלטת, כמו שאין תשובה אחת לשאלה "כמה עולה חליפה ליתום"...
מאחר שכל ספר שונה בהיקפו, בגודלו ובאופיו, קשה לקבוע מראש מחיר מוגדר להוצאת ספר.
רוצים בכל זאת תשובה קצרה? אז בשתי מילים: זה תלוי.
במה זה תלוי? בתשובות שנענה לשאלות כמו:
  • מה היקף החומרים שיש לאסוף, לערוך ולכתוב? 
  • כמה פגישות וראיונות יש לבצע? האם יש אנשים נוספים מלבד המספר/ת שצריך לראיין?
  • מה היקף התחקיר הנדרש?
  • האם חשוב לכם שהספר יעבור עריכה לשונית ולפחות שני סיבובי הגהות?
  • כיצד תרצו להפיק את הספר? באופן עצמאי או בליווי צמוד שלי? 
חשוב שתדעו שעלויות שלבי הכתיבה, התחקיר והעריכה של ספר ברמה גבוהה שכתיבתו אורכת מספר חודשים, בידי סופרת צללים מנוסה, מוערכות בדרך כלל לא באלפי שקלים אלא בכמה עשרות אלפי שקלים.

בתום תהליך הכתיבה והעריכה הספרותית והלשונית, עוברים לשלב ההפקה (לו עלויות נפרדות המשולמות ישירות לבעלי המקצוע). משך ועלות תהליך ההפקה וההוצאה לאור של הספר משתנה מספר לספר ותלוי בשאלות רבות כמו: איך תעדיפו להוציא את הספר - בהוצאה מסחרית שתעשה את עבודת ההפקה מתחילתה ועד סופה, או בכוחות עצמכם? בכמה עותקים תרצו להוציא את הספר? באיזה סוג נייר?  האם כריכת הספר תעוצב על ידי אשת מקצוע או לא? האם התמונות יהיו בשחור לבן או בצבע?

לאחר פגישת ההיכרות (ללא התחייבות), בה נגדיר את היקף ומכלול הנושאים בהם יעסוק הספר, אשמח להעביר לכם הצעת מחיר מותאמת לכתיבת הספר האישי שלכם. 

רוצים ללמוד איך לכתוב את סיפור החיים באופן עצמאי, ללא סופרת צללים? הירשמו לסדנה לכתיבת סיפורי חיים, בה אלמד אתכם איך לכתוב בעצמכם את סיפור החיים - האישי או המשפחתי - בצורה מרתקת, מובנית וקולחת. 

לפרטים נוספים, השאירו פרטים בטופס צרו קשר:


© כל הזכויות שמורות