שאלות נפוצות

שאלות נפוצות

1. כמה זמן אורך התהליך? 
תהליך הכתיבה נמשך בממוצע בין ארבעה לששה חודשים, אך לכל ספר ולכל מספר יש קצב ואופי משלו. התהליך משתנה בהתאם להיקף החומרים ול"גבולות הגזרה" של הסיפור שתבחרו לכתוב, להיקף התחקיר הנדרש, מספר האנשים שאותם יש לראיין ועוד. 
לוחות הזמנים נקבעים לאחר פגישת היכרות ראשונית עם הלקוח/ה. במהלך הפגישה נגדיר את היקף ומכלול הנושאים בהם יעסוק הספר, ובהתאם לכך נקבע את מסגרת הזמן המשוערת לסיום הכתיבה. 
לקריאה נוספת על התהליך

2. מהי העלות של הוצאת ספר לאור?
זוהי "שאלת מיליון הדולר" שכולם רוצים עליה תשובה. צר לי לאכזב אתכם, אבל אין לכך תשובה קצרה ומוחלטת, כמו שאין תשובה אחת לשאלה "כמה עולה חליפה ליתום"...
מאחר שכל ספר שונה בהיקפו, בגודלו ובאופיו, קשה לקבוע מראש מחיר מוגדר להוצאת ספר.
רוצים בכל זאת תשובה קצרה? אז בשתי מילים: זה תלוי.
במה זה תלוי? בתשובות שנענה לשאלות כמו:
  • מה היקף החומרים שיש לאסוף, לערוך ולכתוב? 
  • כמה פגישות וראיונות יש לבצע? האם יש אנשים נוספים מלבד המספר שצריך לראיין?
  • מה היקף התחקיר הנדרש?
  • האם נושא הספר שלכם דורש מומחיות מיוחדת (למשל: השכלה משפטית)?
  • האם חשוב לכם שהספר יעבור עריכה לשונית ולפחות שני סיבובי הגהות?
  • כמה תמונות תרצו להכניס לספר?
  • כיצד תרצו להפיק את הספר? באופן עצמאי או בליווי צמוד שלי? 
  • איך תעדיפו להוציא את הספר? בהוצאה מסחרית שתעשה את ההפקה מתחילתה ועד סופה, או בכוחות עצמכם?
חשוב שתדעו שעלויות הוצאת ספר ברמה גבוהה שכתיבתו אורכת מספר חודשים, שכולל שעות רבות של ראיון והקשבה, אחר כך של כתיבה, תחקיר ועריכה, ולבסוף של התקנה והוצאה לאור, בידי סופרת צללים מומחית ומנוסה, יכולות להגיע לכמה עשרות אלפי שקלים.

לאחר פגישת ההיכרות (ללא התחייבות), בה נגדיר את היקף ומכלול הנושאים בהם יעסוק הספר, אשמח להעביר לכם הצעת מחיר מותאמת לכתיבת והוצאת הספר האישי שלכם. 

רוצים ללמוד איך לכתוב את סיפור החיים - האישי או המשפחתי - בעצמכם, ללא סופרת צללים? הירשמו לסדנה לכתיבת סיפורי חיים, ובה תרכשו את הכלים, הידע והביטחון לכתוב את סיפורכם בצורה מרתקת וקולחת, כך שכל מי שיקרא אותו לא יוכל להניחו מהיד. 

3. ואם כתבתי את הספר בעצמי ואני צריך/ה עורכת לקראת פרסומו?
גם פה התשובה משתנה. עריכה בלבד עשויה לעלות בין אלפי שקלים לעשרות אלפי שקלים, תלוי באורך הספר (ככל שהספר ארוך יותר – המחיר גבוה יותר) וברמת הכתיבה. כשאעבור על הספר שלכם, אבדוק האם הוא דורש מה שנקרא "עריכה רכה", (שכוללת בעיקר עריכה לשונית), או עריכה כבדה (הזזה של קטעים ממקום למקום, קיצור קטעים שלוקים בפירוט יתר והרחבה במקומות אחרים ועוד) ואולי הוא דורש שכתוב, או במלים אחרות: כתיבה מחדש של הטקסט.

אם אתם מתלבטים בשאלה באיזו דרך הכי נכון להוציא את הספר שלכם, ואיפה אפשר לחסוך בעלויות, אתם מוזמנים/ות לפנות אלי להתייעצות ויחד נחליט מהי הדרך הטובה ביותר להוציא לאור את הספר.

4. מי יכול לפנות אלי בנוגע לכתיבת סיפור חיים, ומתי הזמן המתאים?
במקרים רבים, מי שמעודדים ומאיצים באדם להעלות את סיפור חייו על הכתב הם ילדיו או נכדיו. הילדים והנכדים מבינים כמה חשוב לשמר ולהנציח את הסיפור האישי והמשפחתי ולהעבירו הלאה לדורות הבאים, לפני שיהיה מאוחר מדי. 
במקרים אחרים, היוזמה לכתיבת סיפור החיים היא של בעל הסיפור עצמו, שמרגיש כי הגיע הזמן הנכון לספר לילדיו ולנכדיו, לחבריו, ולעיתים אף לקהל רחב יותר, מאין בא, מהם מקורותיו המשפחתיים, ומהן החוויות המכוננות שעיצבו אותו והפכו אותו למי שהוא. 
בשני המקרים – כתיבת סיפור החיים של אדם היא דרך מעצימה וייחודית לחגוג את החיים ואת המשכיותם.
העיתוי הנכון להתחלת התהליך שונה מאדם לאדם וממשפחה למשפחה. אך אם ברצונכם לחקור את שורשי משפחתכם ולהעלות על הכתב את סיפור חייכם - אל תתמהמהו, משום שהזמן חולף ללא שוב, הזיכרון מתעמעם, מסמכים מתבלים ומתפוררים ומידע יקר ערך עלול לרדת לתהום הנשייה.  

"עוֹד מְעַט לֹא יִהְיֶה אֶת מִי לִשְׁאוֹל
אִם כָּל מַה שֶׁהָיָה, בֶּאֱמֶת הָיָה.
אוֹ שֶׁאוּלַי מִי יוֹדֵעַ,
זוֹ בְּדָיָה..." 
יוסי בנאי, מתוך הספר "כשאמא שלי היתה מלכה"

אם זיכרונות המשפחה חשובים עבורכם - צרו קשר עוד היום.

5. מדוע להיעזר בסופר/ת צללים?
ישנם אנשים רבים המעוניינים להעלות על הכתב את סיפור חייהם, אך מתקשים לעשות זאת בעצמם, אם משום שלא ניחנו בכישרון הכתיבה הדרוש לצורך כתיבת ספר, ואם מפאת חוסר בזמן או באנרגיות הנדרשים לצורך הוצאה לפועל של פרויקט מורכב מסוג זה. במקרים כאלה הפתרון הנכון הוא להיעזר בסופרת צללים שזוהי מומחיותה - לשאול, להקשיב, לראיין, לתחקר, לכתוב ולערוך.
אם אתם חוששים שאדם זר לא יעביר את סיפורכם טוב כמוכם, הסירו דאגה מלבכם. סופרת צללים טובה תדע לכתוב את הסיפור שלכם בצורה מקצועית ומדויקת, תוך שמירה על קולכם הייחודי והאישי. שמה בדרך כלל לא יוזכר על גבי כריכת הספר. הקרדיט, כפי שיוסכם ביניכם לבינה, ייכתב בדרך כלל באחד העמודים הפנימיים של הספר או בעמוד ה"תודות".   

5. למה לבחור דווקא בי?
כתיבה, וכתיבת צללים בפרט, היא המקצוע והייעוד שלי. לאחר שנים רבות בעולם העיתונות, הכתיבה והעריכה (וקודם לכן בעולם המשפט) אני מביאה איתי ידע וניסיון רב בתחומי הכתיבה, התחקיר, הריאיון, התיעוד והעריכה. 
כמראיינת וכותבת מנוסה, אני יודעת לכוון את בעל/ת הסיפור לדגשים הנכונים, שיעזרו לי לספר את הסיפור שלו/ה בצורה הטובה, המדויקת והאותנטית ביותר. ובמקומות בהם המספר/ת אינו/ה זוכר/ת או יודע/ת מספיק, אני רותמת את ניסיוני העיתונאי כדי לבצע תחקיר מקיף על התקופה והנסיבות בהן התרחש הסיפור. 
היתרון המקצועי שלי מתבטא לא רק ביכולת לכתוב את סיפורכם בצורה מרתקת, מקיפה וקולחת, אלא גם בעצם השמירה על קולכם וסגנונכם הייחודי והאישי, שיעלה מתוך דפי הספר.
את כל זה אני עושה באהבה, במסירות, ברגישות, ומתוך תחושת שליחות אמיתית, המקרינים באופן ישיר על השירות: אדיב, קשוב, אמין ואחראי.
מלבד כל זאת, הלקוחות שלי זוכים לבונוס ייחודי ויוצא דופן: את הספרים שאני כותבת, עורכת אמי, הסופרת המוערכת יהודית רותם. כך שאם תפנו אלי תיהנו מעריכה לשונית ועריכת ליטוש נוספת של ספרכם על ידי סופרת מוערכת, עתירת ידע וניסיון.
אז עכשיו שהבנתם למה לבחור דווקא בי,  אל תהססו: השאירו את שמכם ומספר הטלפון שלכם, ואשמח לחזור אליכם ולתת פרטים נוספים.

לפרטים נוספים ולייעוץ ראשוני ללא תשלום, השאירו פרטים בטופס צרו קשר:


© כל הזכויות שמורות